Ogniwa w elektrowni fotowoltaicznej muszą być połączone ze sobą, a także z osprzętem, który przetwarza energię do użytecznej postaci, po czym ją gromadzi. Wszelkie połączenia tworzy się przy użyciu elastycznych przewodów, głównie jednożyłowych, jednakże nie wszystkie przewody mogą być do tego celu wykorzystane. Cena fotowoltaiki nie zwiększy się znacznie po wybraniu wysokiej jakości kabli, a dzięki nim można zagwarantować sobie pełne bezpieczeństwo korzystania z paneli fotowoltaicznych.
Przy montażu paneli słonecznych bardzo istotny okazuje się wybór odpowiednich kabli. Kable po stronie DC izolowane są zazwyczaj przy użyciu polietylenu usieciowanego (XLPE) albo gumy termoutwardzalnej bezhalogenowe (LSZH). Temperatura pracy tychże materiałów wynosi od -40 do 90 stopni. Co ważne, przewody te muszą spełniać wszystkie wymagania testów wytrzymałości termicznej i spełniać normę UNE-EN 60216. Oprócz tego muszą być one opracowane do działania przy wysokich napięciach do 1000 VDC. Istotna jest także właściwa elastyczność oraz mały promień gięcia przewodu, gdyż jego układanie jest wtedy zdecydowanie prostsze. Dobrą propozycją do wykorzystania w panelach fotowoltaicznych są kable z rodziny Solarflex-X-serii H1Z2Z2-K1500, które zostały specjalnie opracowane pod kątem instalacji fotowoltaicznych. Wszelkie moduły, obwody oraz kable w tym odnawialnym źródle energii są przeważnie łączone przy zastosowaniu konektorów MC4. Aby, instalacja fotowoltaiczna działała bez problemu, muszą być one odporne na warunki atmosferyczne, przez co nie trzeba będzie wykorzystać dodatkowych osłon czy izolacji. Złączki powinny być przymocowane do szyn, po to, aby uniknąć możliwości przedostania się do nich wilgoci. Dokona się tego przy zastosowaniu specjalnych opasek zaciskowych, które zostały opracowane do pracy na zewnątrz. Odznacza się one odpornością na promieniowanie UV oraz skrajne temperatury.
Aby dobrać właściwy przekrój poprzeczny żył, należy zwrócić uwagę na to, czy jego maksymalna obciążalność prądowa jest większa aniżeli maksymalna energia elektryczna płynąca w obwodzie. Należy mieć także pamiętać o tym, że spadek napięcia obwodu nie może być większy niż 1 procent, chyba że obwody posiadają kilkaset metrów długości, ze względu na to koszt przewodów byłby niewspółmiernie wysoki przy zasadzie 1 procenta. Wtedy dopuszcza się spadek napięcia do 3 procent. W trakcie zakupu odpowiedniej średnicy przewodu trzeba także wziąć pod uwagę długość obwodu, napięcie obwodu, przewodność danego materiały i natężenie prądu.
Oprócz kabli należy również wybrać właściwe złącza, dzięki którym zapewniona zostanie trwałość oraz szczelność połączeń. Warto sięgać po produkty sprawdzonej i pewnej marki, najlepiej tej samej co przewody. W ten sposób można być pewnym kompatybilności zakupionych produktów. Kable fotowoltaiczne, a także wszystkie złącza niezbędne przy instalacji paneli słonecznych muszą być przede wszystkim wysokiej trwałości, o odpowiednich parametrach z licznymi certyfikatami. Dobrze jest wybrać doświadczonego producenta, który zapewni atrakcyjny stosunek jakości do ceny swoich produktów. OZE są coraz bardziej popularne w Polsce, cena paneli fotowoltaicznych jest coraz przystępniejsza, z tego względu na rynku znaleźć można bogaty wybór różnych kabli i innych akcesoriów, dzięki którym panele zostaną zamontowane profesjonalnie i sprawnie.
Chcąc właściwie dobrać przewody do instalacji fotowoltaicznej trzeba posiadać odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje. Warto pamiętać o tym, iż błędnie dobrane okablowanie oraz niepoprawny montaż może prowadzić do groźnych wypadków i dużych kosztów późniejszych napraw. Dzięki dofinansowaniu na fotowoltaikę nie trzeba oszczędzać na kablach, pompie ciepła, ogniwie fotowoltaicznym czy falowniku, a wybrać produkty jak najwyższej jakości.