Ostatnimi czasy w Polsce można zaobserwować rosnącą popularność nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących naturalne źródła energii. Pozwalają one na skuteczne pozyskiwanie zarówno ciepła, jak i prądu elektrycznego. Do grona takich systemów i urządzeń można zaliczyć różnego rodzaju pompy ciepła czy też specjalne panele, które do wytwarzania ciepła lub prądu korzystają z energii słonecznej. Szczególnie instalacje oparte na takich panelach słonecznych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich użytkowników.
Istnieje wiele różnych rodzajów OZE czyli niewyczerpalnych źródeł energii, które są odnawialne. Ludzie instalują je na swoich dachach, aby uzyskać możliwość produkcji darmowego prądu do własnego użytku. Coraz częściej firmy tworzą własne farmy składające się z takich paneli gwarantujących produkcję prądu. Dzięki temu również firmy czy też gospodarstwa rolne mogą wypracować spore oszczędności, które w dobie rosnących cen energii elektrycznej są sprawą kluczową. Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana praktycznie wszędzie. Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w takie rozwiązania, warto zastanowić się nad ich wadami i zaletami.
Słońce to odnawialne źródło energii, które zapewnia dostęp do czystej energii. Dostęp do słońca jest bezproblemowy w praktycznie każdym miejscu, więc każdy ma możliwość korzystania z lokalnych instalacji wykorzystujących działanie słońca i cieszyć się z możliwości wytwarzania energii cieplnej oraz elektrycznej. W opinii ekspertów potencjał energii pozyskiwanej ze słońca znacznie przewyższa krajowe zapotrzebowanie na prąd. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika zyskuje coraz większą sławę wśród wielu ludzi oraz firm na terenie naszego kraju. Rozwiązanie to jest:
Współczesne panele fotowoltaiczne to półprzewodniki, które są odpowiedzialne za przemianę energii słonecznej na energię elektryczną. Jest to tak zwane zjawisko fotowoltaiczne, w którym udział bierze falownik. Jest to kluczowy element, którego prawidłowe działanie jest istotne dla prawidłowego działania całej instalacji odpowiedzialnej za produkcję prądu. Zwykle panele wykonuje się z półprzewodników, takich jak:
Bateria fotowoltaiczna składa się z wielu ogniw połączonych ze sobą szeregowo. Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów takich ogniw charakteryzujących się zróżnicowaną wielkością i jakością dopasowaną do wielu wymagań użytkowników. Ogniwa takie można znaleźć nie tylko w wielkich panelach i instalacjach fotowoltaicznych, ale również w urządzeniach, takich jak na przykład zegarki, kalkulatory czy też pojazdy z napędem hybrydowym.
Podstawową zaletą instalacji fotowoltaicznych jest znaczna redukcja kosztów energii elektrycznej. Produkując prąd na własną rękę, nie trzeba martwić się rosnącymi cenami takiej energii. Wiele osób uważa jednak, że problemem jest wysoki koszt takiej inwestycji. W przypadku elementów, jakimi są panele fotowltaiczne cena wcale nie musi być uciążliwa ze względu na jej częste obniżki i dodatkowe programy wsparcia. Ostatnimi czasy można stwierdzić, że jeśli chodzi o technologię, jaką jest fotowoltaika ceny są coraz mniej wygórowane. Jest to spowodowane wzrostem popularności takich instalacji i dużą konkurencją na rynku firm zajmujących się ich sprzedażą oraz montażem, a także rozwojem technologii produkcji takich paneli. Nawet w przypadku wyższej ceny takich instalacji, jej koszty zwracają się szybko.
Do zalet oferowanych przez panele słoneczne należy zaliczyć niezależność od dostawców energii. Nie trzeba więc martwić się koniecznością regularnego płacenia rachunków. Jeśli chodzi o ekonomiczne atuty instalacji, takich jak fotowoltaika dofinansowanie jest kolejną zaletą, którą warto brać pod uwagę. Istnieje wiele różnych lokalnych i ogólnopolskich programów wsparcia, w ramach których inwestor otrzymuje dopłatę w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Dzięki temu instalacja może zwrócić się jeszcze szybciej.
Wykorzystywanie energii słonecznej wiąże się również z korzystnym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Wytwarzanie prądu z wykorzystaniem energii słonecznej nie wiąże się z generowaniem żadnych zanieczyszczeń czy też powodowaniem wzrostu temperatury. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób i firm, które dbają o przyrodę i klimat.
Jeśli chodzi o wady takich instalacji to panele wchodzące w ich skład są produkowane z pierwiastków toksycznych. Rekompensatą takiego szkodliwego oddziaływania produkcji na środowisko jest wieloletnie działanie paneli bez jego zanieczyszczania i przyczyniania się do ocieplenia klimatu.
Wiele osób uważa, że problemem jest mała ilość słonecznych dni w Polsce. Okazuje się, że panele takie są jednak w stanie wytwarzać energię również przy częściowym zachmurzeniu. Współczesne systemy umożliwiają wytworzenie energii i odesłanie zapasu do elektrowni. Można z niej korzystać w czasie, gdy ilość produkowanej energii jest mniejsza (np. jesienią i zimą, gdy dzień jest krótszy).