Fotowoltaika tanio, a zarazem dobrze – czy to w ogóle możliwe? Takie pytanie zadaje sobie wielu klientów. Popularność instalacji PV w ostatnich latach rośnie, a przy okazji pojawia się szereg dotacji zmniejszających jej koszty dla inwestora. Mimo wszystko panele fotowoltaiczne i pozostałe komponenty to nadal spory wydatek. Czy można go zmniejszyć bez utraty jakości systemu? Zobacz, jak to zrobić!
Średni czas życia instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 25 lat. Dlatego inwestycja w system PV to jednorazowy wydatek, który będzie przynosił zwrot przez długi czas. A skoro tak, nie można oszczędzać na jakości komponentów. To prosta droga do… zwiększenia wydatków. Wątpliwej klasy inwerter czy moduły mogą być awaryjne lub po prostu produkować mniej prądu niż zakłada projekt. Dlatego, aby osiągnąć maksymalne korzyści, nie można sobie pozwolić na kompromisy.
Czy to jednak oznacza, że trzeba się liczyć z bardzo wysokimi kosztami początkowymi? Niekoniecznie. Wystarczy zamówić komponenty w odpowiednim miejscu.
Panele fotowoltaiczne czy inwerter można dzisiaj kupić w wielu miejscach – niejeden zestaw PV czeka nawet w markecie budowlanym. Jednak zakup tego typu elementów w niesprawdzonym miejscu, niewyspecjalizowanym w komponentach do produkcji energii z promieniowania słonecznego, może znacznie podnieść ostateczny koszt inwestycji.
Z tego powodu, gdy liczą się zarówno cena, jak i jakość, warto podjąć współpracę z hurtownią fotowoltaiczną. Zakupy w takim miejscu to gwarancja:
To powody, dla których wielu inwestorów kieruje się właśnie do hurtowni PV – zwłaszcza, że są w nich dostępne komponenty sprawdzonej jakości, rekomendowane przez instalatorów, w tym urządzenia polskiej produkcji.
Oferta hurtowni PV jest skierowana przede wszystkim do instalatorów. Warto jednak wiedzieć, że możliwy jest tam zakup paneli słonecznych oraz pozostałych komponentów do wytwarzania prądu w ilościach detalicznych. Stawki są korzystne także przy nabywaniu pojedynczych sztuk, co pozwala obniżyć rachunki za komponenty, i to nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent.
Trzeba pamiętać, że w przypadku instalacji PV “najtańsze” nie zawsze oznacza “najlepsze”. Dobór poszczególnych komponentów systemu zależy od jego pożądanej mocy, a także od warunków technicznych otoczenia. Inne panele będą np. potrzebne do mikroinstalacji dla domu, w którym jest możliwość zamontowania modułów od strony południowej, w zupełnie niezacienionym miejscu, a inne tam, gdzie istnieje ryzyko zacienienia, a powierzchnia dachu jest niewielka.
Dlatego dobrze jest najpierw precyzyjnie określić, ile kWh ma produkować instalacja, jaka jest jej docelowa wydajność oraz potrzeby danego obiektu, a dopiero później zwrócić uwagę na ceny komponentów. Uwaga! Wybierając, sprawdź również warunki gwarancji – tak, by w razie jakichkolwiek problemów można było sprawnie uzyskać wsparcie serwisowe. Dodatkowych informacji na ten temat udzieli doradca w każdej dobrej hurtowni PV.